Leczenie alergii jeszcze nigdy nie było tak proste, jak dzisiaj. Jeszcze kilka lat temu co poniektórzy musieli radzić sobie w całkiem inny, często nieskuteczny sposób. Dzisiaj mamy szereg metod, które pozwalają nie tylko wyeliminować pierwsze objawy nadciągającej alergii, ale przede wszystkim usunąć jej całkowite skutki. Nie każda z metod wydaje się być dobra w naszych oczach, ponieważ jedne z nich trwają stosunkowo krótko, a inne stosunkowo długo.
Leczenie metodą immunologiczną – inaczej zwaną odczuleniową – przynosi wymierne korzyści i pozwala skutecznie wyeliminować alergen odpowiedzialny za uczulanie naszego organizmu. Metoda ta jest powszechnie stosowana, jednak nie zawsze doprowadza się ją do końca. Ma to głównie związek z czasem, jaki może trwać terapia, a kształtuje się on w okolicach od trzech do nawet pięciu lat – w zależności od indywidualnych wskazań. Metoda immunologiczna pozwala wprowadzić antygen, który wywołuje reakcję uczuleniową. W ten sposób prowadzi się do zmniejszenia lub całkowitego uodpornienia na alergen. Forma podania jest dowolna, gdyż można zaimplementować podskórnie w formie zastrzyku lub doustnie – lepszy wydaje się być jednak zastrzyk.
Kolejnym sposobem radzenia sobie z alergią jest sposób farmakologiczny. Nie jest on jednak w stu procentach skuteczny i pozwala jedynie złagodzić objawy choroby – np. w czasie unoszenia się pyłków, stosowanie leku uodparnia nas na przykre dolegliwości. Skutecznie więc leczy objawy, jednak nie likwiduje przyczyn ich powstania, a to właśnie one są w tym wszystkim najważniejsze. Alergikom podawane są zazwyczaj leki przeciwhistaminowe, przeciwleukotrienowe, kromony oraz glikokortykosteroidy.
Ostatnim sposobem radzenia sobie z alergią są domowe przepisy. Oczywiście nie leczą one w takim samym stopniu jak leki farmakologiczne oraz metoda immunologiczna, jednak pozwalają utrzymać stan wolny od objawów nasilającej się alergii – również pomocne. W tym przypadku należy więc stosować sok z limonki, który wskazuje działanie antyalergiczne. Poza tym sok z limonki pozwala wypłukać toksyny z organizmu oraz chroni nas przed szkodliwymi substancjami. Proporcja płynu powinna wyglądać następująco: połowę limonki należy wcisnąć do szklanki z wodą, a następnie posłodzić ją lub dodać miód. Ciekawym pomysłem jest także zrobienie świeżego soku z marchwi, gdyż pity raz dziennie wzmacnia naszą odporność.
W przypadku nasileń alergiczny warto też spożywać pokarm bogaty w kasy omega-3, które występują w rybach – łosoś, śledź, dorsz, makrela, szprotka etc. – w orzechach włoskich, nasionach lnu, soi oraz rzepaku. Pokarmy bogate w omega-3 są warte naszej konsumpcji, ponieważ działają antyalergiczne. Ciekawostką wydaje się być zastosowanie chrzanu, papryczek chili, bądź ostrej przyprawy, gdyż działają one skutecznie na oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwiając tym samym nasze oddychanie.
Ostatnią sprawą są produkty bogate w witaminę B5, która jest niezwykle potrzebna dla osób mających problem z alergią. Dlaczego? Ponieważ to właśnie witamina B5 – jako jedyna – przeciwdziała występowaniu alergii. Jej nadmiar z pewnością nam nie zaszkodzi. Znaleźć ją możemy w takich produktach jak wątroba, nerki, drożdże, ryby, otręby pszenne, groch, orzechy włoskie, dziczyzna czy żółtka jaj.
Pamiętajmy, że odpowiednie radzenie sobie z alergią na etapie początkującym, może być dla nas pomocne. Dlaczego? Ponieważ nie leczona alergia może doprowadzić do powstania astmy. Wtedy pozostaje nam jedynie leczyć się na terapii skojarzonej, która polega na zastosowaniu jednego inhalatora prze leczeniu doraźnym i przewlekłym. Sposób ten leczy przyczyny choroby, rozszerzając tym samym oskrzela. Nie ulega więc wątpliwości, że osoby cierpiące na alergię powinny być w stałym kontakcie ze swoim lekarze, ponieważ tylko długotrwała i systematyczna kuracja może przynieść konkretne efekty.