Największym plusem jest fakt, że moda na słodziki już się skończyła, jednak cały czas można znaleźć takie osoby, które sięgają po niego, zamiast decydować się na cukier. Słodziki cechują się tym, że są znacznie bardziej słodkie niżeli cukier, a największa ich zaleta to to, iż nie posiadają prawie żadnych kalorii. Pod względem smakowym przypominają bardzo cukier i podobno maja pełnić rolę idealnego zamiennika dla wszystkich osób, które nie są w stanie konsumować cukru, ze względu np. na cukrzycę, albo u tych osób, które aktualnie przebywają na diecie.
Do najbardziej popularnych substancji słodzących, które można spotkać na rynku należy aspartam. Cechuje się on tym, iż jest 200 razy słodszy niżeli sam cukier. Jest o substancja, które najczęściej się używa do produkowania słodyczy oraz napojów typu „light”. Cechuje się on jednak niezwykle negatywnym wpływem na organizm człowieka. Cechuje się on popularnością, która rozpoczęła się w latach 80, ponieważ to wtedy znalazł się on na rynku i twierdzono, iż jest to substancja w pełni bezpieczna dla organizmu człowieka. W tamtym okresie i tak można było znaleźć naprawdę bardzo duże grono naukowców i lekarzy, którzy twierdzili, iż jest to substancja, która nie jest obojętna dla organizmu człowieka, tak jak mogłoby się to wszystkim ludziom wtedy wydawać.
Badania, które zostały przeprowadzone na gryzoniach dowiodły tego, że regularne spożycie aspartamu jest w stanie doprowadzić do uszkodzenia mózgu. Jest to substancja, która cechuje się działaniem neurotoksycznych i do tego jest niezwykle niebezpieczna dla dzieci. Nie przeszkadza to jednak producentom produktów spożywczych w tym, aby wykorzystywać ten środek w gumach do życia czy np. tabletkach do ssania, które mają być rzekomo lekarstwem.
Badania na gryzoniach dowiodły również, że po tym jak podawany był im aspartam w porcjach, które miały imitować porcję u ludzi doszło do tego, że zaczęły one borykać się z nowotworami, zwłaszcza jeżeli chodzi o chłoniaki czy białaczkę. Aspartam posiada na swoim opakowaniu kod E-951.
Kolejnym niezwykle popularnym słodzikiem, który możecie znaleźć na rynku jest acesulfam K, zwany inaczej acesulfamem potasu. Cechuje go zbliżona budowa krystaliczna jak w przypadku aspartamu, jednak w odróżnieniu od niego nie zaczyna on być toksyczny po tym jak się go podgrzeje i nie zmienia przez to swoich właściwości. Opierając się na dzisiejszej, szeroko dostępnej wiedzy można wywnioskować, iż jest to substancja w pełni bezpieczna dla człowieka. Warto zauważyć, że po tym jak połączy się go z aspartamem będzie w stanie doprowadzić do wytworzenia substancji, która jest nie do odróżnienia pod względem smakowym od sacharozy. Acesuflam K posiada kod E-950.
Obojętnie czy słodziki są bezpieczne dla zdrowia człowieka czy też nie to i tak są one sztucznymi substancjami, więc o wiele lepiej będzie jeżeli będzie się ich unikało. Znacznie lepszą alternatywą dla cukru będą produkty pochodzenia naturalnego jak chociażby melasa czy stewia.
Jak interesująca piszesz! Przeczytam wam cały czas!
Unikam cukrów. Kiedyś dużo słodziłam, teraz nie muszę wcale, z czasem da się przyzwyczaić 🙂
Dobrze napisane!