Fruktoza jest przez wiele osób nazywana naturalnym cukrem owocowym. Czy prawdą jest fakt, iż jest to cukier zdrowy i można go spożywać bez większych przeszkód?
Fruktoza jest węglowodanem prostym, który można znaleźć w owocach, miodzie oraz różnego rodzaju warzywach. Tego typu substancję słodzącą można również odnaleźć w naprawdę szerokiej gamie różnego rodzaju produktów, jak chociażby wypieki, napoje oraz wiele innych. Z tego względu, że jest to naturalny cukier to bardzo dużo osób myśli, że jest on zdrowy. Trzeba jednak uzmysłowić sobie, że najbardziej popularny cukier, czy biały również jest naturalny, ponieważ pochodzi z buraków, dlatego jak więc doskonale widać naturalność wcale nie oznacza zdrowotności.
Czym tak naprawdę jest fruktoza?
Fruktoza jest cukrem, który cechuje się większą słodkością niżeli sacharoza, czyli cukier buraczany i trzcinowy, a przy tym jest również gorzej trawiona przez organizm człowieka. Z tego względu, że można znaleźć ją w owocach i dlatego, że nie należy ona do zbyt sycących jak innego rodzaju cukry to jest w stanie dać złudzenie, iż jest znacznie zdrowsza. Oczywiście, że posiada ona kilka kwestii, które są pozytywne, ponieważ jest w stanie być alternatywą dla cukru w przypadku osób chorych na cukrzycę, dzięki czemu nie doprowadza się tym samym do powikłań, które powiązane są z hiperglikemią. Dodatkowo łatwo się wchłania w jelito cienkie, po czym szybko przechodzi do wątroby, w której to nie wymaga przejścia przez dalsze przemiany, pozbywając się przy tym insuliny. Dodatkowo może też cechować się działaniem antynowotworowym. Ponadto fruktoza cechuje się niskim indeksem glikemicznym.
Fruktoza tak jak każdy cukier prosty posiada jednak liczne wady. Chociażby fakt, iż jest ona niezwykle kaloryczna, tak jak innego rodzaju cukry, ponieważ na 1 gram przypadają tutaj 4 kalorie. Zbytni nadmiar spożywanych cukrów jest w stanie doprowadzić do takich kwestii jak otyłość, choroby krążenia, nadciśnienia czy cukrzyca typu drugiego. Spożywanie cukru w zbyt dużych ilościach przez długie lata jest w stanie ostatecznie poskutkować marskością wątroby i zmianami w nerkach. Jedzenie produktów, które zostały wzbogacone o fruktozę, nie doprowadza do tego, iż organizm czuje się nasycony. Jest w zasadzie całkowicie inaczej, ponieważ organizm czuje potrzebę, iż musi jeść dalej, a jest to niezwykle prosta droga do tego, aby doprowadzić do otyłości. Fruktozę przetwarza się w organizmu bez potrzeby zastosowania systemu regulującego odczuwanie głodu oraz poczucia sytości. Spore dawki fruktozy są w stanie doprowadzić do zwiększenia porcji pożywienia, a tym samym prowadzić do problemu z nadmiarem wagi.
Oczywiście nie ma też co panikować, ponieważ fruktoza, która zostałaby dostarczona przez owoce i warzywa wcale nie będzie w stanie doprowadzić do zbyt problematyczne zagrożenia. Trzeba jednak pamiętać, aby unikać jej tylko jako substancji słodzącej w produktach, które konsumujecie. W sytuacji, gdy jesteś na diecie nie decyduj się na spożywanie zbyt słodkich owoców, albo chociaż ogranicz to do minimum.